MSM, (metylosulfonylometan, metylosiarczan metanu, dimetylosulfon) pod tą nazwą kryje się nic innego jak siarka, jednak nie w formie, którą wszyscy znamy z zapałek oraz kojarzymy z charakterystycznym zapachem.
MSM pochodzenie i zastosowanie
MSM to siarka organiczna, która nie ma zapachu, smaku, ani koloru. Naturalnie pochodzi z pożywienia, które zjadamy na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem działanie tego składnika diety jest bardzo istotne w naszym organizmie. Siarka to główny pierwiastek budujący włosy, paznokcie, wszystkie chrząstki. Zatem tylko jedząc odpowiednie ilości siarki w postaci MSM możemy cieszyć się pełnią zdrowia i sprawności. Istnieją dwie główne drogi przyjmowania siarki organicznej. Pierwsza to oczywiście zdrowa, zrównoważona dieta. Druga to suplementacja. Powinny ją zastosować te osoby, które mają poważne problemy z cerą oraz z włosami. Nadaje się do cery trądzikowej, do przetłuszczających się włosów. Oprócz tego powinny ją stosować osoby, które mają problemy z aparatem ruchu, a także sportowcy w okresie rekonwalescencji po urazach.
Źródła MSM w żywności
Zmiana diety pozwala natychmiast dostarczać większe ilości MSM do organizmu. Warto jednak wiedzieć, że efekty jedzenia nie są widoczne natychmiast, a dopiero pewne efekty można dostrzec po około dwóch tygodniach. Zatem zdrowa dieta nie jest tylko chwilą, ale powinna być codziennością dla tych, którzy pragną cieszyć się pięknymi włosami, skórą, paznokciami. Źródłami naturalnej siarki są przede wszystkim świeże warzywa takie jak papryka, również znajdziemy ją praktycznie we wszystkich zielonych warzywach, w soi oraz jej przetworach, w soczewicy, czosnku, cebuli, w jogurtach, owocach morza oraz nasionach i pestkach. W przypadku leczenia takich schorzeń jak artretyzm, alergie, cukrzyca, choroba łojotokowa skóry, przedwczesne starzenie i wiele innych, konieczna jest suplementacja. Na rynku dostępnych jest kilka dobrych suplementów diety z zastosowaniem łatwo przyswajalnego MSM, bez żadnych skutków ubocznych.