Czy głodówka jest bezpieczna?

, Tagi , , ,

W naszych domach często słyszymy stwierdzenia… jedz kochanie, będziesz zdrowszy…”. Powszechnie uznaje się, że duży apetyt jest oznaką zdrowia, a nadwaga jest tylko pewnym skutkiem ubocznym tego „bycia zdrowym”. Oczywiście każdy organizm jest inny, a sam człowiek może prowadzić różne tryby życia. Więcej zjada osoba pracująca fizycznie niż taka, która cały dzień spędza za biurkiem. Dostarczanie zbyt dużej ilości kalorii wcale nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Na dłuższą metę prowadzi nie tylko do tycia, ale także do wzrostu poziomu toksyn w naszym ciele. Często mówi się więc o głodówce, jako o jednej z lepszych metod na odchudzanie i poprawę stanu zdrowia. Czy to naprawdę jest skuteczne i bezpieczne?

Autoliza

Głodówka jest  dobra z tego powodu, że w jej trakcie organizm uruchamia procesy autolizy. Oznacza to, że zaczyna samoistnie się „zjadać”, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Najpierw pochłaniane są komórki złe i niepotrzebne, te które nie są niezbędne do życia. To właśnie w tym momencie organizm pozbywa się właśnie toksyn, uszkodzonych komórek, a proces ten świetnie widać po tym, że w trakcie głodówki szybciej goją się nam rany. Nie musimy obawiać się o nasze najważniejsze narządy. Mózg i podstawowe organy są chronione i autoliza ich nie obejmie. Oczywiście w trakcie tego procesu organizm pozbywa się także nadmiaru tłuszczu, a więc chudniemy.

 Glodowka
Apfel Beissen Di, ublic at pixabay.com

Jak stosować głodówkę?

Są różne szkoły stosowania głodówki, zdarzają się nawet ludzie, którzy potrafią nie jeść przez 6 tygodni! To niebezpieczne i nie można tego robić bez konsultacji z lekarzem. Spokojnie jednak możemy zastosować 4-dniową głodówkę raz w miesiącu. Dlaczego 4 dni? Ponieważ średnio 3 dni zajmuje organizmowi pozbycie się zbędnych toksyn i uszkodzonych komórek, a i efekt takiej głodówki będzie bardzo widoczny w naszym pasie. Metoda na tę dietę jest bardzo prosta, nie jemy po prostu nic. Musimy za to dużo pić, ale uwaga! Pijemy tylko wtedy, gdy czujemy pragnienie. Nie róbmy tego na siłę. Najlepsza będzie tutaj przegotowana lub mineralna woda. To dzięki niej szybciej organizm „opłucze się” ze zbędnych toksyn.

Uwaga

Głodówki nie mogą stosować kobiety w ciąży i matki karmiące, rekonwalescenci po ciężkich operacji, nastolatki i osoby stale zażywające leki oraz chore na nowotwory, gruźlicę, nadczynność tarczycy, cukrzyce, choroby psychiczne. Jeżeli na coś chorujesz – skonsultuj to z lekarzem! Pod żadnym pozorem nie stosuj głodówki.

Poprzedni

Jak odchudzić swoje dziecko?

Dieta 1000 kalorii

Następny

Dodaj komentarz