Retinol – lek na problemy skórne

Tagi , , , ,

Retinol to naturalna substancja, która ma wiele zastosowań w codziennej pielęgnacji skóry. Chociaż może zdziałać cuda, to nie jest zalecana dla wszystkich.

Czym jest retinol?

Retinol to forma witaminy A, która jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku i redukcji zmarszczek. Jest to jeden z wielu rodzajów retinoidów – wszystkich pochodnych witaminy A. Retinoidy mają różne właściwości i są znane pod różnymi nazwami, ale retinol jest najczęściej wymienianą substancją. Jest delikatniejszy niż większość retinoidów i zwykle jest dodawany do produktów dostępnych bez recepty. Są one łatwo dostępne i nie wymagają wizyty u lekarza, w przeciwieństwie do silniejszych form retinoidów. Retinol można spotkać w kremach, balsamach, olejkach i wielu produktach służących do pielęgnacji skóry.

Jak działa retinol?

Retinol działa poprzez pobudzanie komórek w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Zmusza je do szybszej regeneracji, dzięki czemu mogą powstawać nowe komórki skóry. Skutkuje to gładszą i bardziej równomierną cerą. Retinol zwiększa również produkcję naturalnych substancji chemicznych w skórze, takich jak kwas hialuronowy. Te substancje chemiczne pomagają utrzymać nawilżoną i jędrną skórę. Retinol zwiększa również produkcję kolagenu i zapobiega rozpadowi tego kolagenu, który już istnieje.

Poprawa wyglądu skóry trądzikowej

Według badań przeprowadzonych na tysiącach osób retinol jest bardzo skuteczny w leczeniu zarówno trądziku zapalnego, jak i niezapalnego. Udowodniono, że zmniejsza widoczność wyprysków na skórze, a także powstrzymuje rozwój nowych krostek. Jednym ze sposobów, w jaki retinol może poprawić wygląd trądziku, jest pobudzanie wymiany komórek. Trądzik rozwija się, gdy połączenie martwych komórek skóry i łoju gromadzi się w mieszkach włosowych na twarzy. Dzięki retinolowi komórki te są szybciej zrzucane i zastępowane.

Obniża również produkcję łoju w tych komórkach, wiążąc się ze specyficznymi receptorami retinolu w komórkach skóry. Zmniejszona produkcja zapobiega blokowaniu porów i pomaga zapobiegać trądzikowi. Aby mieć pewność, że zlikwidujemy trądzik i utrzymamy czystość cery, zwykle zaleca się trzy miesiące stosowania retinolu dla uzyskania optymalnych wyników.

Retinol działa przeciwzmarszczkowo

Retinol działa jako kuracja dla starzejącej się skóry na trzy sposoby. Zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek, pomaga przy uszkodzeniach spowodowanych słońcem i usuwa przebarwienia i różne plamki. Kolagen to białko wytwarzane przez nasz organizm, które sprawia, że ​nasza skóra wygląda gładko. Zmarszczki i drobne linie są spowodowane spadkiem produkcji kolagenu. Retinol działa w celu zmniejszenia widoczności tych drobnych linii i zmarszczek poprzez zwiększenie przepływu krwi do skóry, co zwiększa produkcję kolagenu. Pomaga to poprawić wygląd zmarszczek, ujędrniając wewnętrzną warstwę skóry.

Pomaga również przy uszkodzeniach spowodowanych słońcem i przebarwieniach, stymulując odnowę komórek skóry oraz umożliwiając zrzucanie przebarwionych komórek skóry. Jest też jednak ciemna strona medalu. Stosowanie retinolu sprawia również, że jesteśmy bardziej podatni na uszkodzenia słoneczne. Dlatego produkty z retinolem powinny być używane na noc, a w ciągu dnia tylko wraz z kremem z filtrem SPF o szerokim spektrum działania, nawet gdy jesteśmy w domu.

W badaniu z 2000 roku opublikowanym w Journal of Investigative Dermatology, zbadano wpływ stosowania retinolu na starzejącą się skórę u 53 uczestników w wieku 80 lat lub starszych. Naukowcy zaobserwowali, że stosowanie retinolu przez 7 dni doprowadziło do zmniejszenia rozpadu kolagenu i zwiększenia jego produkcji. Doszli do wniosku, że retinol powinien być stosowany jako leczenie przeciw starzeniu.

Jeśli używasz retinolu ze względu na jego właściwości przeciwzmarszczkowe, powinien to być stały nawyk. W przypadku przeciwdziałania starzeniu się stosowanie retinolu powinno być ciągłym procesem, ponieważ nieustannie próbujemy cofnąć czas. Poprawa widoczności zmarszczek może potrwać od trzech do sześciu miesięcy regularnego stosowania.

Stosując kosmetyki z retinolem, nie zaniedbuj szyi lub dekoltu, które są obszarami znanymi z oznak starzenia, ale często pomijanymi. Jeśli te strefy wydają się zbyt wrażliwe dla twojej obecnej formuły, dodaj spray nawilżający wzbogacony ceramidami lub wybierz oddzielny retinoid stworzony specjalnie dla danego obszaru.

Retinol rozjaśnia matową skórę

Retinol pomaga również rozjaśnić poszarzałą skórę. Matowa skóra może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym ciążą, stresem, uszkodzeniami słonecznymi, złymi nawykami, takimi jak palenie i picie alkoholu w nadmiarze, lub zanieczyszczeniem środowiska. Retinol działa łagodząco na komórki skóry, które produkują melaninę, ciemny pigment. Komórki te są odpowiedzialne za stany skóry, takie jak melasma, która powoduje przebarwienia skóry. Retinol powoduje odbudowanie komórek skóry, dzięki czemu skóra staje się zdrowsza i wygląda jaśniej.

Naukowcy wykazali, że retinol działa najlepiej, jeśli połączymy go ze stosowaniem filtrów przeciwsłonecznych. Retinol można również stosować przy rogowaceniu mieszkowym, jako ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz przy widocznych porach.

Jak stosować retinol?

Przed zastosowaniem środka z retinolem należy dokładnie umyć i oczyścić twarz. Jeżeli nasza skóra jest sucha, należy nałożyć na twarz niewielką ilość preparatu retinolowego wielkości ziarnka grochu. Po zastosowaniu kuracji z retinolem użyj lekkiego kremu nawilżającego, aby zapobiec wysuszeniu skóry. Stosuj retinol tylko na noc, a następnego ranka nakładaj krem ​​przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania

Przeciwwskazania w stosowaniu retinolu

Chociaż stosowanie retinolu ma wiele zalet, to nie jest on dla wszystkich. Po pierwsze wysusza skórę, dlatego osoby, które i tak mają z tym problem, powinny unikać specyfików z tą substancją. Z tego samego powodu powinny go unikać osoby ze skórą wrażliwą. Retinol może być bardzo drażniący, jeśli jest stosowany zbyt często lub jeśli formuła jest zbyt silna dla Twojej skóry. Zaleca się zacząć od ilości wielkości ziarnka grochu o niskiej zawartości procentowej dostępnej bez recepty (0,01% do 0,03%). Na początku należy używać go dwa razy w tygodniu, powoli zwiększając jego użycie, aby dać skórze szansę na aklimatyzację.

Jeżeli planujemy peeling, to dzień wcześniej należy odpuścić użycie retinolu. Złuszczanie skóry jest drażniące, dlatego nie powinniśmy pogłębiać podrażnienia skóry. To samo tyczy się „abstynencji” od retinolu przez wszelkimi zabiegami kosmetycznymi, takimi jak np. mikrodermabrazja. Obecnie dostępnych jest wiele kosmetyków z retinolem o przedłużonym uwalnianiu, odpowiednich dla typów skóry ze skłonnością do zaczerwienień lub wyprysków. Jeżeli chcemy sprawdzić, jak działa na nas substancja, na początek warto zainwestować w kosmetyki z niską zawartością retinolu. Możliwe, że już mała dawka podziała na nasze problemy skórne, ale nie podrażni naszej cery.

Poprzedni

Najlepsza dieta dla kobiet w okresie menopauzy

Śliwki – nie tylko pyszne, ale też zdrowe!

Następny

Dodaj komentarz