Nauka świadomego odżywiania

, Tagi , ,

Nawyki bardzo trudno wyplenić, a bohaterem jest ten, który mimo wielu pokoleń kształtowania się nawyków żywieniowych, postanawia w końcu je zmienić, dla dobra swojego, swoich dzieci, a nawet przyszłych pokoleń.

Dlaczego warto uczyć dzieci świadomego odżywiania?

Większość ludzi nie patrzy zbyt daleko w przyszłość. Tymczasem dopiero długo po naszej śmierci objawiają się skutki naszych działań, na przykład kształtowania nawyków żywieniowych. Dziś nawyki żywieniowe większej części społeczeństwa są już opłakane, lawinowo rośnie ilość osób otyłych, w tym również otyłych dzieci. Co więcej coraz więcej ludzi zaczyna traktować to jako normalny stan. Jeśli już teraz sytuacja wygląda tragicznie warto zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądała za sto lat? Jak długo wtedy będą żyli ludzie? Już dziś bardzo często umierają w wieku pięćdziesięciu, sześćdziesięciu lat, a już małe dzieci mają ogromne problemy zdrowotne. Dlatego właśnie warto uczyć dzieci świadomego odżywiania. Bo to one właśnie będą przekazywać te wartości dalej, kiedy nas już zabraknie. Nie mówiąc już o tym, że pomaga to natychmiast nam, dzieciom i otoczeniu.

Najważniejsza jest praktyka

Dużo jest wokół teorii, mowy o zdrowym odżywianiu, ale dla dzieci to praktycznie nic nie znaczy. Nie rozumieją większości tego przekazu i nie rozumieją konsekwencji złego jedzenia, nie wiedzą, że ono im szkodzi. Zamiast straszyć je konsekwencjami warto zaangażować je w zdrowe odżywianie. Na przykład wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków, wspólne zakupy, podczas których dzieci uczą się co jest dla nich dobre, a czego lepiej unikać. Warto również zabierać dzieci na przykład na farmy ekologicznego jedzenia, pokazywać jak rosną owoce, warzywa, pozwalać mu zrywać je prosto z drzewa lub krzewu i kosztować. Ważne jest również wprowadzanie edukacji na temat żywienia do szkół. Jeszcze kilkanaście lat temu na zajęciach technicznych dzieci robiły zdrowe kanapki i sałatki. Teraz coraz częściej zajęcia te są ukrócone na rzecz kolejnych godzin języka polskiego lub matematyki. Tymczasem to frajda dla dzieci i pretekst do tego, by pozytywnie kształtować ich nawyki.

Poprzedni

Dieta północna

Deska – stymulująca pozycja zaczerpnięta z jogi

Następny

Dodaj komentarz