Bielizna termoaktywna – jak wybrać właściwą?

, Tagi , , , ,

Bielizna termoaktywna – w dzisiejszym artykule przedstawię Tobie najważniejsze aspekty na które należy zwrócić uwagę przy jej zakupie. Wybór właściwej bielizny to kluczowy krok do właściwej i nieskrępowanej aktywności fizycznej. Jeśli chcesz skupić się na właściwym wykonywaniu ćwiczeń a nie narzekaniu na bieliznę i ciągłym jej poprawianiu to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Krótki spis treści dla nielubiących czytać :
1.Odzież dla aktywnych – bielizna funkcyjna
2. Parę słów o właściwościach
3. Na co zwrócić uwagę
4. Czy należy zawsze wybierać bieliznę bez szwów ewentualnie z płaskimi szwami?
5. O nią trzeba dbać
6. Odzież termo-aktywna a moda
7. Bielizna termoaktywna – ranking producentów

1. Odzież dla aktywnych – Bielizna funkcyjna

Jeżeli biegasz, jeździsz na rowerze lub uprawiasz inny rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Wiesz na pewno jak nieodpowiednio dobrany strój do warunków pogodowych. O niewłaściwych parametrach może odbierać motywacji do kolejnych wyjść. Aby sport dostarczał Ci jeszcze więcej dobrej zabawy, dobrze jest zaopatrzyć się w bieliznę, która nie tylko będzie wygodna. Ale również sprawi, że wilgoć zostanie odprowadzona ze skóry, dostarczając przy tym termicznego komfortu.

2. Parę słów o właściwościach

Bielizna funkcyjna w odróżnieniu od jej bawełnianej odpowiedniczki ma za zadanie błyskawicznie odprowadzać pot z powierzchni skóry. Tworząc niewielką przestrzeń ogrzanego przez ciało powietrza. Najczęściej są to majtki, koszulki i getry wykonane z bardzo cienkich, syntetycznych materiałów. Posiadających specjalne wstawki w miejscach, które są poddawane największemu poceniu, czyli pod pachami, kolanami i w kroczu.

3. Na co zwrócić uwagę

Aby bielizna termo-aktywna spełniała należycie swoje zadanie, musi przede wszystkim opinać ciało i być na tyle elastyczna. Żeby nie krępowała Twoich ruchów podczas sportowej aktywności. Jeżeli natrafisz w sklepie na odzież, która reklamuje się jako termo-aktywna, ale po założeniu nie przylega ściśle do sylwetki. To znak, że nie w razie potrzeby nie będzie prawidłowo odprowadzała potu na zewnątrz. Zakładając na siebie koszulkę czy getry funkcyjne, zwróć również uwagę na to, aby każdy kolejny element stroju miał właściwości „oddychające”. System odprowadzania wilgoci nie zadziała prawidłowo, gdy którąś z warstw zewnętrznych będzie ortalion czy zbity, gruby polar.

Kolejna istotna sprawa to przeznaczenie stroju – inny będzie Ci potrzebny do jazdy na rowerze. Biegania, na basen czy spaceru po górach. Na wybór bielizny wpływ powinna mieć także intensywność wybranej aktywności oraz temperatura powietrza. W lato lub przy bardzo forsownych ćwiczeniach konieczna będzie odzież bardzo cienka, posiadająca mikro-siateczkę. Przy niskich temperaturach zimą także umiarkowanych, gdy łatwo marzniesz, najlepszym wyborem będzie założenia ubrania funkcyjnego, wykonanego z grubszych materiałów.

Szczegółowy podział bielizny:
• bielizna cienka – najefektywniej odprowadza wilgoć jednak nie zapewnia praktycznie żadnego komfortu cieplnego, ten rodzaj bielizny zalicza się do intensywnego wysiłku fizycznego.
• bielizna średnia – umiarkowanie dobrze odprowadza ciepło i zapewnia średni komfort cieplny
• bielizna gruba – słabo odprowadza wilgoć jednak bardzo dobrze zapewnia komfort cieplny, najczęściej stosuje ją się w aktywności wymagającej długiego pozostania w bezruchu ( np. dla ludzi którzy wspinają się w zimne szczyty gór )

„Każdy z wyżej wymienionych rodzajów bielizny zapewnia pewną ochronę przeciw wiatrową oraz bakteryjną”

4. Czy należy zawsze wybierać bieliznę bez szwów ewentualnie z płaskimi szwami?

Ważniejszy od szwów jest krój i dobre wykończenie. Pewnego razu miałam przyjemność używać termo-aktywnej koszulki bezszwowej i wierzcie lub nie ale strasznie uwierała, była po prostu źle uszyta, więc zawsze zwracajcie uwagę na końcowe wykończenie.

5. O nią trzeba dbać

Do zachowania wyjściowych parametrów odzieży termo-aktywnej niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Po każdym treningu należy ją wyprać i dokładnie wypłukać. Do prania nie powinno się używać proszków ze zmiękczaczem. Dobrze w roli środka piorącego sprawdzi się zwykłe szare mydło w płynie. Z powodzeniem można w tym celu użyć także dedykowanych jej impregnatów.

Ważne uwagi:
• pierzcie termo-aktywną bieliznę tylko w zwykłych proszkach bez żadnych dodatkowych zmiękczaczy, szarym mydle lub proszkach dla odzieży dziecięcej.
• Zawsze przepierz bieliznę po kupnie, będzie lepiej przylegać do ciała.
• nigdy nie używaj wybielaczy i płynów do płukania, także zakaz prania w temperaturze powyżej 40 stopni.
• Jeśli znaleźliście identyczną termo-aktywną bieliznę dwóch różnych producentów i takim samym składzie to wcale nie oznacza, że obie są równie dobre, są poliestry nawet trzykrotnie droższe ze specjalnymi modyfikacjami technologicznymi więc nie zawsze warto kierować się tańszą opcją przy wyborze.

Suszenie
Ten rodzaj bielizny zwykle schnie dość szybko. Gdy już wyjmiecie bieliznę z pralki należy suszyć ją rozwieszoną i na świeżym powietrzu. Jeśli na metce nie znajdziecie zakazu suszenia w suszarce bębnowej to śmiało można w taki sposób ją wysuszyć i bardzo ważna uwaga, nigdy nie prasujemy odzieży termo-aktywnej!

6. Odzież termo-aktywna a moda

Również odzież termo-aktywna kieruje się rynkiem mody, są trendy kolorystyczne które pojawiają się i znikają. Jakiś czas temu na rynku można było kupić tylko odzież w kolorze czarnym. Dziś ubrania termiczne są nawet sprzedawane jako odblaskowe z czystych przyczyn bezpieczeństwa np. podczas biegania. Dzisiejsze ubrania termiczne są dobrane w ten sposób aby sprawić by nasze ciało nabrało nienaganną sylwetkę. Ładne wcięcia, gra kolorów i ściągacze w odpowiednich miejscach. Czasami już po samym założeniu stroju wydaje nam się, że wyglądamy „lepiej i smuklej”

7. Bielizna termoaktywna – ranking producentów

Próbka fragmentu bielizny termo-aktywnej w powiększeniu:

Jeśli doceniasz pracę którą wkładam w napisanie tego artykułu i uważasz, że to co robię ma sens i myślisz. Że więcej czytelników powinno zobaczyć ten artykuł to nieskrępowanie proszę Ciebie o pomoc. Czyli: udostępnienie tego artykułu na FB, G+ lub Twiterze 🙂 lub napisanie komentarza pod artykułem 🙂 z góry dziękuję !

Poprzedni

Jarmuż? Co z nim?

Lewatywa – cudowny środek oczyszczający i leczniczy

Następny

Dodaj komentarz