Kurkuma – najzdrowszy naturalny suplement?

Tagi , , , ,

Jeżeli zastanawiamy się jaki suplement zażyć na jesień, to nie musimy daleko szukać – wystarczy zajrzeć do szuflady z przyprawami! Kurkuma to nie tylko świetny dodatek do curry, ale również tradycyjny środek leczniczy!

Kurkuma czy kurkumina?

Czytając o właściwościach kurkumy, często możemy napotkać nazwę kurkumina. Nie jest to inna nazwa na przyprawę, a jedna z substancji w niej zawarta. Jest to polifenol, który ma wiele właściwości zdrowotnych, nie tylko dla ciała, ale też dla mózgu.

Kurkuma to przyprawa, która nadaje curry jego żółty kolor. Jest używana w Indiach od tysięcy lat, zarówno jako przyprawa, jak i zioło lecznicze. Dopiero niedawno nauka zaczęła potwierdzać tradycyjne wierzenia, że kurkuma zawiera związki o właściwościach leczniczych. Związki te nazywane są kurkuminoidami. Najważniejszą z nich jest właśnie kurkumina. Jest to główny składnik aktywny kurkumy. Ma silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. To jednak tylko początek jej wielu właściwości.

Kurkuma zawiera związki bioaktywne o właściwościach leczniczych

Okazuje się, że zawartość kurkuminy w kurkumie nie jest zbyt wysoka. To około 3%, dlatego oprócz stosowania kurkumy w kuchni, warto korzystać z jej ekstraktów i suplementów, które ją zawierają. Dodatkowo kurkumina jest słabo wchłaniana przez nasz organizm, dlatego najlepiej łączyć ją z innymi substancjami, które wzmacniają ten proces. Najlepszy efekt da tutaj zwykły pieprz, który zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%!

Większość suplementów łączy właśnie kurkuminę i piperynę zawartą w pieprzu, co czyni je znacznie bardziej skutecznymi. Kurkumina jest również rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że rozkłada się i rozpuszcza w tłuszczu lub oleju. Dlatego dobrym pomysłem może być przyjmowanie suplementów kurkuminy z posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu.

Kurkumina to naturalny związek przeciwzapalny

Stan zapalny to naturalna reakcja organizmu. Pomaga nam w walce z niechcianymi „najeźdźcami” i odgrywa rolę w leczeniu ran i skaleczeń w naszym ciele. Chociaż ostry, krótkotrwały stan zapalny jest korzystny, może stanowić problem, jeśli stanie się przewlekły i zaatakuje tkanki naszego organizmu. Naukowcy są obecnie przekonani, że przewlekłe stany zapalne mogą odgrywać rolę w rozwoju niektórych schorzeń i chorób. Należą do nich choroby serca, nowotwory, Alzheimer i stany zwyrodnieniowe.

Dlatego właśnie wszystko, co może pomóc w walce z przewlekłym stanem zapalnym, jest potencjalnie ważne w zapobieganiu i leczeniu tych stanów. Kurkumina jest substancją bioaktywną, która może zwalczać stany zapalne. Żeby jednak miała taki skutek, musimy ją zażywać w odpowiednich dawkach.

Kurkuma może zwiększyć zdolność antyoksydacyjną organizmu

Uważa się, że stres oksydacyjny jest jednym z mechanizmów stojących za starzeniem się i wieloma chorobami. Powoduje on tworzenie wolnych rodników, wysoce reaktywnych cząsteczek z niesparowanymi elektronami. Wolne rodniki mają tendencję do reagowania z ważnymi substancjami organicznymi, takimi jak kwasy tłuszczowe, białka czy DNA.

Głównym powodem, dla którego antyoksydanty są tak korzystne, jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który może neutralizować wolne rodniki ze względu na swoją strukturę chemiczną. Ponadto badania na zwierzętach i komórkach sugerują, że kurkumina może blokować działanie wolnych rodników i może stymulować działanie innych przeciwutleniaczy.

Kurkumina może wzmocnić pracę naszego mózgu

Za pracę naszego mózgu odpowiedzialne są neurony, które mnożą się jeszcze długo po zakończeniu okresu dojrzewania. Jednym z czynników, który za to odpowiada jest BDNF – gen, który tworzy białko potrzebne do tworzenia neuronów. Zbyt mała ilość tego białka może prowadzić do rozwoju depresji i choroby Alzheimera. Co ciekawe, okazuje się, że kurkumina może zwiększać poziom BDNF w mózgu. Dzięki temu możemy liczyć na lepszą pamięć i koncentrację, a także lepszy nastrój. Kurkumina działa lepiej niż niektóre antydepresanty i wspiera tworzenie serotoniny i dopaminy, hormonów szczęścia.

Kurkumina może obniżyć ryzyko chorób serca

Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Częstą ich przyczyną jest dysfunkcja śródbłonka. Do wielu chorób serca dochodzi, kiedy śródbłonek nie jest w stanie regulować ciśnienia krwi, krzepliwości krwi i różnych innych czynników. Kurkumina może pomóc odwrócić wiele etapów procesu choroby serca. Poprawia funkcje śródbłonka, wyściółki naczyń krwionośnych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym również zmniejsza ryzyko zawału.

Kurkuma może pomóc w zapobieganiu nowotworom

Nowotwory to współcześnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Posiadają wiele różnych rodzajów i możliwości leczenia, ale jednym z nich jest kurkumina. Kurkumina była badana jako korzystne zioło w leczeniu raka i stwierdzono, że wpływa na jego wzrost i rozwój. Substancja przyczynia się do śmierci komórek rakowych, zmniejsza dopływ krwi do guzów i zmniejsza przerzuty. Największe efekty daje w przypadku nowotworów układu pokarmowego.

Kurkumina może być przydatna w leczeniu choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji – przyczynia się do 70% przypadków. Chociaż leczenie przynosi pewną poprawę, to nie ma jeszcze lekarstwa na chorobę Alzheimera. Dlatego tak ważne jest zapobieganie jej występowaniu. Ponieważ kurkumina przekracza barierę krew-mózg, to może mieć znaczny wpływ na ochronę przed demencją. Dużą rolę w chorobie odgrywają stany zapalne i stres oksydacyjny, a jak już wiemy, kurkumina pomaga na obydwa problemy. Ponadto kluczową cechą choroby Alzheimera jest nagromadzenie splotów białkowych zwanych płytkami amyloidowymi. Badania pokazują, że kurkumina może pomóc usunąć te płytki.

Pacjenci z zapaleniem stawów dobrze reagują na suplementy kurkuminy

Artretyzm jest powszechnym problemem w krajach zachodnich. Istnieje kilka różnych rodzajów zapalenia stawów, jednak jak sama nazwa wskazuje, łączy je jedno – stan zapalny. Biorąc pod uwagę, że kurkumina jest silnym związkiem przeciwzapalnym, ma sens, że może pomóc w zapaleniu stawów. W wielu przypadkach suplementy z kurkuminą mogą dać nawet lepsze efekty, niż leki przeciwzapalne.

Kurkumina pomaga spowolnić proces starzenia

Jeśli kurkumina może naprawdę pomóc w zapobieganiu chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera, może również przynieść korzyści dla długowieczności. Ponownie wracamy tutaj do jej antyoksydacyjnych i antyzapalnych właściwości. Właśnie te dwa czynniki najbardziej wpływają na starzenie się organizmu.

Nie tylko zdrowie, ale też odchudzanie!

Zdrowie zdrowiem, ale lubimy też kiedy w parze z właściwościami zdrowotnymi idą właściwości odchudzające. Tak właśnie jest z kurkumą. Szczególnie jej połączenie z pieprzem wspomaga metabolizm i trawienie, dzięki czemu łatwiej zrzucamy kilogramy. Kurkuma to również źródło błonnika, chociaż oczywiście w małych ilościach.

Jak włączyć kurkumę do naszej diety?

Kurkumina to nie jedyna substancja, dla której warto spożywać kurkumę. Kurkuma zawiera witaminy z grupy B, takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy i witamina B6. Ponadto dodając kurkumę do potraw, dostarczamy organizmowi witamin E i K. Składniki mineralne, które wchodzą w skład kurkumy to wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, sód i cynk.

Chociaż najlepsze efekty dają suplementy, to możemy również włączyć kurkumę do naszej codziennej diety – koniecznie w połączeniu z pieprzem! Najlepiej sprawdzi się w przypadku kuchni indyjskiej – kurkuma to np. składnik przyprawy garam masala. Najlepszym napojem, jaki możemy zrobić dla swojego zdrowia, będzie tak zwane złote mleko. Wystarczy podgrzać litr mleka wraz z ziarnami kardamonu, korą cynamonu, szczyptą pieprzu i gałki muszkatołowej. Kiedy mleko się zagotuje, zmniejszmy ogień i dodajmy trochę kurkumy. Napój można posłodzić miodem – taka mieszanka powinna sprawić, że będziemy nieśmiertelni!

Poprzedni

Diety wegetariańskie – czym się od siebie różnią?

Jesienna herbata – co do niej dodać dla optymalnej odporności?

Następny

Dodaj komentarz