Polska odpowiedź na superfoods

, , Tagi , , , , , ,

Co jakiś czas w różnych środowiskach wybucha moda na jakieś pożywienie niosące za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Po jakimś czasie wszyscy o nim zapominają… ale zdrowy tryb życia to coś, o czym nie można zapomnieć. Dlatego warto przyjrzeć się tak samo zdrowym, a niekiedy tańszym roślinom, które rosną tuż za oknem i nie mamy powodów, by się ich wstydzić.

Aronia kontra owoce acai

Jagody acai to jedno z tak zwanych superfoods, które potrafią niemal cuda, między innymi pozwalają zachować młody wygląd prawie na wieczność… Problem w tym, że rosną w Amazonii. Tymczasem w naszym własnym ogródku co roku rośnie zwykła aronia, która również ma wiele właściwości zdrowotnych. Mimo że owoce acai są na pierwszym miejscu na światowej liście roślin zawierających jak najwięcej antyutleniaczy to aronia znajduje się zaraz na drugim miejscu tej listy! Nie ma niestety takiej dobrej prasy, jak rzeczone owoce z Amazonii. Pod innymi względami wcale z aronią nie jest tak źle, a nawet bywa, że lepiej. Znajduje się w niej całe mnóstwo polifenoli. Biorąc to wszystko pod uwagę być może uda się aronii jeszcze kiedyś zyskać chociaż cień obecnej świetności jagód amazońskich.

 Superfoods
Grapes Fruits Sun, ru at pixabay.com

Nasiona chia a siemię lniane

Nasiona chia, inaczej szałwia hiszpańska to roślina pochodząca z Meksyku o bardzo dużej zawartości kwasów Omega 3. Ponieważ obecnie ciągle trwa na nie boom, nic dziwnego, że stała się popularna na cały świat. Jednak w Polsce mamy również coś, czego nie musimy się wstydzić, a mianowicie siemię lniane, jakie można w niskiej cenie zakupić w każdym sklepie. Odpowiednio przygotowany olej lniany z nasion lnianych również zawiera duże ilości Omega 3. Okazuje się nawet, że nasiona lniane zawierają go więcej niż słynne chia. Natomiast nasiona chia wygrywają z siemieniem pod względem zawartości błonnika pokarmowego, jaki jednak w świetle zawartości Omega 3 ma znaczenie drugorzędne. Oprócz tego siemię lniane to naturalny sposób na poprawienie gospodarki hormonalnej ze względu na jego działanie pobudzające wydzielanie estrogenów, żeńskich hormonów płciowych.

Poprzedni

Praca z dietetykiem podczas leczenia anoreksji

Kolory warzyw a właściwości odżywcze

Następny

Dodaj komentarz