Tłuste jedzenie zaburza dobowy rytm

, , Tagi , , ,

Mimo wielu ostrzeżeń dotyczących jedzenia tłustych potraw, wielu ludzi nie potrafi z nich zrezygnować. Tymczasem tu właśnie najprawdopodobniej tkwi przyczyna trudności wielu ludzi z zasypianiem, a co za tym idzie, przeżywaniem chronicznego zmęczenia i zwiększoną podatność na stres.

Tłuste jedzenie wpływa na sen

Istnienie pewnego dobowego rytmu, którym kieruje się nasze ciało jest udowodnione. Na przykład największą aktywność jelita osiągają rano, najlepszy sen jest pomiędzy godziną dwudziestą a dwudziestą drugą. Istnieje wiele czynników, które zaburzają te procesy, a jednym z nich jest tłuste jedzenie. Zbyt duża ilość tłuszczu w pokarmie powoduje zaburzenia rytmu snu. Zjadanie tłustego jedzenia przyczynia się rozwinięcia wielu patologii, na przykład zespołu nocnego jedzenia. Polega ono na tym, że w nocy, w porze, gdy człowiek powinien naturalnie odpoczywać, a jego mózg produkować hormon snu, on zaczyna odczuwać potrzebę zjedzenia czegoś. Najlepiej, żeby posiłek był wysokowęglowodanowy. Wszystko to powoduje oczywiście tycie. Oprócz tego pojawia się bezsenność, czyli trudność w zasypianiu, częste wybudzanie się w nocy, rozwija się bezdech senny.

 Tluste Jedzenie
Salmon Fish Seafood, cattalin at pixabay.com

Tłuszcz a inne czynności życiowe

Zaburzenia wywołane spożywaniem nadmiernej ilości tłuszczu idą nawet dalej. Okazuje się, że hroniczne zaburzenie rytmu biologicznego przyczynia się do rozwinięcia się poważnych chorób, jak na przykład cukrzyca. Tłuste jedzenie podawane myszą laboratyryjnym sprawiło, że został całkowicie zmieniony ich dobowy rytm, pory spożywania posiłków oraz pory aktywności. Można więc przypuszczać, że tłuszcz ma duży wpływ na funkcjonowanie mózgu. Skoro w nocy, w porze odpoczynku jest on nad aktywny, to po nocy staje się ospały. Dlatego dzieci spożywające duże ilości tłuszczu wraz z posiłkami mogą mieć trudności z nauką, cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia. Dorośli również nie są produktywni, przez co miewają problemy z wywiązaniem się z codziennych obowiązków. Nie mają też energii na ruch fizyczny, a jedyne na co mają ochotę za dania to odpocząć.

Poprzedni

Sauna pomaga schudnąć?

Weź przykład ze zwierząt

Następny

Dodaj komentarz