Jak odchudzić swoje dziecko?

Tagi , , , ,

Jak pokazują liczne badania, niestety Polska goni kraje zachodnie w bardzo niechlubnych statystykach. W naszym kraju rośnie bowiem liczba dzieci borykających się z nadwagą. Problem jest bardzo poważny, gdyż otyłość dziecka przekłada się bezpośrednio na jego dorosłe życie i niestety może je znacząco skrócić. Rośnie ryzyko wielu chorób serca, a także tych związanych z cholesterolem. Odchudzanie dziecka jest dla rodziców często bardzo trudne, bo przecież jak odmówić jedzenia swojej latorośli? Należy jednak reagować i absolutnie nie wolno dziecka zostawiać z tym problem, w szczególności, że młodzieniec często jeszcze nie rozumie konsekwencji swojej nadwagi.

Nie dieta, a zdrowe odżywianie

W przypadku dzieci absolutnie zabronione jest stosowanie rygorystycznych diet, których głównym celem jest ograniczenie ilości spożywanych pokarmów. Organizm dziecka dopiero się rozwija, mięśnie rosną, a więc potrzebuje ogromnej ilości substancji odżywczych. Sztuka nie polega więc na ograniczeniu jedzenia, ale na tym, aby wprowadzić do diety więcej zdrowych pokarmów. Rezygnujemy z frytek i coca-coli na rzecz sałatek, owoców, soków i tego typu rzeczy.

Wspólne dążenie do celu

Namówienie dziecka do jedzenia zdrowej żywności to bardzo duży kłopot, w szczególności jeśli zły przykład płynie „z góry”. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko pozbyło się nadwagi to musimy dać mu do tego odpowiedni impuls, a więc wszyscy w domu przerzucamy się na zdrowe odżywanie. Dziecko szybko zrozumie, że skoro rodzice to jedzą i są zadowoleni to na pewno im to nie zaszkodzi. Zachęcone dziecko pozna ciekawe smaki zdrowych potraw i bardzo możliwe, że wyrobi sobie pozytywne nawyki.

Ruch to zdrowie, ale…

Naturalnie przy odchudzaniu dziecka bardzo ważny jest ruch. Problem polega jednak na tym, że nie do końca mamy wpływ na to co nasze dziecko robi kiedy jest w szkole lub wychodzi do swoich kolegów bądź koleżanek. Zazwyczaj pociechy dostają kieszonkowe i dlatego warto z nimi często rozmawiać o tym, że nie należy wydawać swoich pieniędzy na śmieciowe jedzenie. Lepiej kupić sobie kilogram pomarańczy niż kolejnego hamburgera. Odchudzanie dzieci nie jest łatwe, ale systematyczność i upór są tutaj kluczem do sukcesu.

Poprzedni

Kryzys w trakcie diety, jak sobie z nim radzić?

Czy głodówka jest bezpieczna?

Następny

Dodaj komentarz