Jak być eko na diecie?

Tagi , , , ,

Odchudzanie to kolejna okazja do bycia eko. Za pomocą odpowiednich wyborów możemy poprawić stan naszej figury i planety. Sprawdźcie nasze porady, jak być eko na diecie.

Pierwsza zasada bycia eko na diecie – nie marnuj

Jest to zasada, którą powinien stosować każdy, ale jest szczególnie ważna podczas odchudzania. Wtedy właśnie kupuje się wiele świeżych produktów: owoców, warzyw, nabiału. Krótki czas ich ważności powoduje, że bardzo łatwo kupić za dużo i później wyrzucić. Sposobem na życie „zero waste” jest planowanie posiłków i robienie listy zakupów. Wtedy łatwiej jest spożytkować produkty w naszej lodówce. Takie planowanie może nam też zaoszczędzić czas – łatwiej wtedy zrobić obiad na dwa dni, albo przygotować sobie wcześniej składniki na koktajl czy sałatkę.

Nie nabierajmy się też na promocje typu „Kup 2 w cenie 1”. Jeżeli wiemy, że spożytkujemy dwa produkty, to świetna metoda na oszczędzanie, ale często damy się nabrać na marketing, a potem i tak wyrzucamy dodatkowy produkt.

Kupuj produkty na wagę

Coraz więcej sklepów i sieci włącza się do walki o planetę. Można to zauważyć na ich półkach – coraz częściej można znaleźć orzechy, nasiona, ziarna, a nawet ryż czy makaron, sprzedawane luzem. Oznacza to mniejszą ilość plastikowych opakowań, a oprócz tego zazwyczaj oszczędzenie pieniędzy. Często można wsypać je do własnego pojemnika, czy woreczka. To samo tyczy się warzyw – w wielu popularnych dyskontach można zauważyć owoce pakowane w plastikowe opakowania.

Każdy taki pojemniczek truskawek czy opakowanie po sałacie wpływa na ilość plastiku na Ziemii. Po co wybierać takie produkty, kiedy można udać się do warzywniaka i kupić truskawki w eko kobiałce i wszystkie inne warzywa i owoce, jakie sobie wymarzymy na wagę? Produkty kupowane na wagę często są też świeższe i pozwalają nam wybrać konkretne, najbardziej dojrzałe i soczyste warzywa i owoce.

Pamiętaj też, żeby na zakupy zabrać własną siatkę – najlepiej materiałową, ale może to być też ta plastikowa, którą i tak już kupiliśmy.

Bądź eko na diecie – kupuj lokalnie i regionalnie

Kiedy kupujemy wspomniane warzywa i owoce w dyskoncie, możemy zauważyć kraj pochodzenia: Hiszpania, Cypr, Bułgaria. Często z takich krajów pochodzą nawet produkty, które są jak najbardziej dostępne w Polsce – ziemniaki, pomidory, czy sałata. Oczywiście plusem świeżych produktów zza granicy jest to, że możemy zjeść truskawki w marcu, albo młode ziemniaczki we wrześniu. Takie produkty wymagają jednak długiego transportu, chłodzenia, pakowania, a to wszystko przyczynia się do wpływu na planetę.

Plusem współczesnych możliwości handlu jest to, że mamy teraz dostęp do egzotycznych owoców i produktów, które kiedyś jedliśmy tylko na wakacjach. Awokado, mango, papaja, liczi – teraz są to produkty tak popularne jak jabłko, czy gruszka. Transport takich tropikalnych owoców zostawia jednak bardzo duży ślad węglowy. Czasami fajnie jest dodać marakuję do owsianki albo zjeść tosta z awokado, ale pamiętajmy, że te produkty nie występują u nas naturalnie. Na co dzień wybierajmy polskie warzywa i owoce. Produkty regionalne i lokalne mają też więcej witamin i składników mineralnych, a to dzięki ich świeżości. Dodatkowym czynnikiem jest wspieranie lokalnych rolników i producentów.

Czy można być eko zamawiając dietę pudełkową?

Fit catering to świetna opcja dla odchudzających. Za nasze odżywianie odpowiadają profesjonalni dietetycy i szefowie kuchni. Posiłki przygotowane przez specjalistów spełniają wszystkie wymagania kaloryczne i odżywcze. Przede wszystkim jest to wielka oszczędność czasu i ułatwienie. Nie musimy sami planować posiłków, robić zakupów, gotować, zmywać… Rano zabieramy 5 pudełek z wycieraczki i możemy już jeść. Cały problem leży właśnie w tych pudełkach – 5 pudełek dziennie, czasami butelki na koktajle albo soki, sztućce – taka dieta każdego dnia generuje duże ilości plastiku. Czy istnieje inny sposób?

Wiele firm z dietami pudełkowymi zdaje sobie sprawę ze swojego wpływu na planetę i stara się temu zaradzić. Coraz częściej można znaleźć fit catering oferujący ekologiczne opakowania i sztućce. Pochodzą one z recyklingu, albo są zrobione z papieru i można je spokojnie wyrzucać. Wiele firm oferuje też możliwość podawania jedzenia w zapewnionych przez nas pojemnikach wielokrotnego użytku. Wybierając ofertę fit cateringu, warto zwrócić uwagę na ten czynnik i kierować się nie tylko ceną, ale też aspektem ekologicznym.

Bycie eko na diecie to też wybór odpowiedniej wody

A właściwie jej opakowania. Zalecane 2 litry wody dziennie często oznaczają stosy plastikowych butelek wyrzucanych do kosza. Jedna butelka w domu, jedna w pracy, jedna na siłownię – odchudzanie i odpowiednie nawodnienie potrafi generować bardzo dużo plastiku. Dlatego tak ważne jest podejmowanie racjonalnych decyzji. Alternatywą dla plastikowych butelek jest wybieranie tych szklanych. Można je wykorzystywać wielokrotnie. Minusem jest oczywiście ciężar i to, że taka butelka może nam się stłuc. Najlepszą opcją jest wybieranie plastikowych butelek wielokrotnego użytku. Często pochodzą one z recyklingu. Wiele firm oferuje butelki z filtrem, więc wodę można nalewać z każdego kranu. Wybierając takie butelki, odchudzamy się w odpowiedzialny sposób i nie wywieramy negatywnego wpływu na środowisko.

Bycie eko na diecie = ograniczenie mięsa

Jednym z największych czynników powodujących globalne ocieplenie jest hodowla bydła. W tym celu wycinane są wielkie połacie lasów, zwierzęta emitują dużo dwutlenku węgla, mięso musi być chłodzone i transportowane – wszystko to wpływa na stan środowiska. Dlatego właśnie w trosce o planetę powinno się ograniczać spożycie mięsa. Drób i wołowina są jednak zalecane na diecie. Jest to świetne źródło białka, ma mało kalorii i jest szybkim sposobem na obiad albo kolację. Troska o planetę nie oznacza całkowitej rezygnacji z mięsa – wystarczy je ograniczyć. Zamiast 7 mięsnych obiadów w tygodniu, chociaż połowę z nich spróbuj zmienić na opcje wege. Setki blogów inspirują przepisami, które często są o wiele lepsze niż zwykła pierś z kurczaka. Zamiast kanapek z wędliną możemy zjeść twarożek, pastę z soczewicy, fasoli albo śniadanie na słodko. Każda taka decyzja zmniejszy ilość mięsa spożywanego w tygodniu.

Nie kupuj – stwórz w domu

Współczesny świat oferuje nam wiele udogodnień, również w żywności. Wiele produktów, które kiedyś ludzie wytwarzali sami, teraz po prostu kupują w sklepach. Przez to spożywamy jednak produkty o często wątpliwym składzie, z dodatkiem konserwantów, syropu glukozowego, albo oleju palmowego. Żeby wytworzyć ten ostatni, ścinane są lasy deszczowe, a tysiące gatunków zwierząt tracą dom. Wiele produktów, które kupujemy na co dzień, można w prosty i zdrowy sposób odtworzyć w domu.

Przykładem mogą być mleka roślinne. Mleko krowie jest teraz passe, a sklepy oferują wiele możliwych zastępstw: mleko owsiane, z migdałów, nerkowców, grochu. Często cena takiego wyrobu może jednak powalić – karton kosztuje nawet 12 zł. Te produkty są proste do odtworzenia w domu – w Internecie można znaleźć setki przepisów. To samo dotyczy wszystkich smoothie, koktajli i soków, które kupujemy w plastikowych butelkach. Jest to oczywiście wygoda, ale jeżeli zależy nam na byciu eko na diecie, bez problemu możemy odtworzyć takie napoje w domu.

Przygotuj w domu fit przekąski

Dieta to też fit przekąski. Coraz częściej sięgamy po fit batoniki, granolę, „zdrowe” słodycze, czy „fit” Nutellę. Dzięki nim nie czujemy się tak wyposzczeni na diecie i zaspokajamy swoją ochotę na słodkie. Często te „zdrowe” słodycze mają trochę mniej kalorii, ale składem niczym się nie różnią od swoich niezdrowych oryginałów. Na szczęście większość z nich można odtworzyć w domu. Z pomocą znowu przychodzi nam Internet, a w nim setki blogów i przepisów na zdrowe batoniki, domową granolę, dietetyczne muffinki, a nawet fit Nutellę. Możemy też zrobić niesłodzone dżemy i powidła. Dzięki nim nasze śniadania będą dalej pyszne, ale dodatkowo zdrowe, a nasz kosz nie będzie pełen plastikowych opakowań.

Każda taka decyzja wpłynie na nasz ogólny stan zdrowia, ale też kondycję środowiska. Może się wydawać, że jedna osoba niczego nie zmieni, ale milion takich „jednych osób” już tak. Nasze odpowiedzialne decyzje dają też przykład naszej rodzinie, dzieciom i znajomym. To też sygnał dla sklepów i producentów: mniejsza sprzedaż plastikowych siatek czy owoców w plastikowych opakowaniach skłania ich do zmiany swoich strategii. Odchudzanie to idealny czas, żeby zadbać o siebie, ale też świat wokół nas.

Poprzedni

10 sposobów na ułatwienie odchudzania

Olejki CBD – na czym polega ich fenomen?

Następny

Dodaj komentarz