Przyczyny krwawień z nosa

Tagi , , , , ,

Krwawienie z nosa nie powinno nikogo wpędzać w panikę, ale również nie należy go lekceważyć. Każdemu zdarzyło się przynajmniej raz w życiu. Oto najczęstsze przyczyny krwawienia.

Przyczyny zewnętrzne

Najczęstszą przyczyną krawienia z nosa jest po prostu przesuszenie błony w jego wnętrzu. Powinna ona zawsze być wilgotna. Przyczynami przesuszenia jest na przykład katar, również alergiczny, przebywanie w pomieszczeniach gdzie powietrze jest bardzo suche. Krawienie nosa wynika także często z powodu podrażnienia błony na przykład poprzez wdychanie środków chemicznych lub innych drażniących substancji. Oczywiście krawienie może być również spowodowane uderzeniem mechanicznym. Nawet lekkie uderzenie jest w stanie je spowodować. Jeśli krawienie jest jedyną występującą dolegliwością i nie wiąże się z zawrotami głowy czy wymiotami najczęściej nie jest groźne dla zdrowia. Krawienie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut, przedłużające się sugeruje, że trzeba udać się do lekarza. Aby je powstrzymać należy zacisnąć delikatnie dziurki nosa palcami i pochylić się do przodu.

Poważniejsze przyczyny krawienia z nosa

Znacznie poważniejszą przyczyną krwawień jest na przykład nadciśnienie. Wówczas towarzyszy im na przykład ból głowy, ciemnienie obrazu przed oczyma, słabość, omdlenia. Objawy te zdarzają się również osobom w wieku dojrzewania, gdy organizm intensywnie rośnie i rozwija się, produkuje hormony. W przypadku nastolatek omdlenia połączone z krwawieniem z nosa mogą się zdarzyć, lecz gdy powtarzają się częściej nie powinny być lekceważone. Przyczyną krwawień bywa także po prostu brak odpowiednich witamin, przede wszystkim witaminy C lub witaminy K. U dzieci powtarzające się i długie krwawienia mogą sugerować hemofilię, chorobę genetyczną, która na szczęście występuje bardzo rzadko. Powtarzające się krwawienia z nosa mogą również świadczyć o wielu poważniejszych problemach jak na przykład o rozwijającym się nowotworze, szczególnie białaczce. Jest to także sygnał, iż coś niedobrego dzieje się z wątrobą.

Poprzedni

Dlaczego dobrze jest jeść zielone warzywa?

Czego unikać by zachować wysoki poziom energii

Następny

Dodaj komentarz