Chociaż wzdęcia są czymś całkowicie normalnym, szczególnie po większych posiłkach, to ciągle wypięty brzuch może powodować duży dyskomfort i wpływać na naszą pewność siebie. Dlatego właśnie przedstawiamy 4 sposoby na radzenie sobie ze wzdęciami.
Jakie są przyczyny wzdęć?
Niektóre osoby cierpią na wzdęcia bardziej niż inni i mogą one wystąpić z różnych powodów, w tym z powodu zespołu jelita drażliwego (IBS), nietolerancji pokarmowych, cyklu miesiączkowego, zbyt szybkiego jedzenia i zbyt dużej ilości błonnika.
Jedną z przyczyn wzdęć jest przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO), w którym nadmierna ilość bakterii znajduje się w jelicie cienkim. Po zjedzeniu te bakterie fermentują żywność, zwłaszcza węglowodany, i wytwarzają różne produkty uboczne i gazy, takie jak metan, wodór i siarkowodór. Akumulacja tych gazów w jelitach może objawiać się wzdęciami lub rozdęciem brzucha. Jeśli cierpisz na SIBO, możesz zauważyć znaczne wzdęcia po zjedzeniu jedzenia, które wcześniej dobrze tolerowałeś. Oprócz regularnie wzdętego żołądka, inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, to zmiana wypróżnień, nadmierne odbijanie lub wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej, zmiana masy ciała, nudności, wymioty, mgła mózgowa lub krew w stolcu. To wszystko może być oznaką, że coś jest nie tak i powinieneś iść do lekarza.
4 wskazówki jak uniknąć wzdęć
Zostaw przerwy między jedzeniem
Jelito cienkie utrzymuje się w czystości dzięki tzw. „falom gospodyni”, które przemieszczają niestrawioną żywność z jelita cienkiego do jelita grubego. Te fale pojawiają się co dwie godziny, kiedy nie jemy. Fale te są integralną częścią równowagi naszego mikrobiomu jelitowego. Aby mieć pewność, że fale będą miały miejsce, odczekaj kilka godzin po każdym posiłku lub przekąsce, zanim zjesz ponownie, jeśli możesz.
Jedz powoli
Wzdęcia mogą być często spowodowane powietrzem, które połykamy wraz z jedzeniem. Szczególnie kiedy podczas jedzenia rozmawiamy i jemy w pośpiechu. Jedząc powoli i żując jedzenie dłużej, pobieramy mniej powietrza, a tym samym zmniejszamy ryzyko wystąpienia wzdęć.
Pij więcej wody
Spożywanie zbyt dużej ilości sodu może prowadzić do wzdęć. Nasze ciało zatrzymuje wtedy wodę, również w brzuchu. Picie dużych ilości wody może pomóc nam walczyć z tym zjawiskiem (co najmniej 2 litry na dobę). Również dieta o obniżonej zawartości sodu może tutaj pomóc.
Wypróbuj dietę o niskiej fermentacji
Spożywanie mniej wzdymających produktów może pomóc w zmniejszeniu objawów SIBO. Pokarmy o wysokiej fermentacji, takie jak sztuczne słodziki, fasola, kalafior i brokuły, wytwarzają gaz, więc ograniczenie ich może pomóc.
Warto jednak pamiętać, że fasola, kalafior i brokuły mają wiele innych korzyści zdrowotnych. Dostarczają np. błonnika, który jest ważny dla zdrowia jelit, więc nie należy ich eliminować, jeśli nie musisz. Z reguły diety zawierające mniej węglowodanów i więcej białka prowadzą do mniejszych wzdęć.
Jeśli nie masz pewności co powoduje Twoje wzdęcia lub regularnie odczuwasz wzdęcia aż do bólu, skontaktuj się z lekarzem, który może przepisać leki, dietę eliminacyjną lub inne leczenie.